Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ      СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Новитет > Панчево доби место за полнење на електрични автомобили
 
Spodeli
03 June 2019, 10:10


Панчево доби место за полнење на електрични автомобили  Панчево доби место за полнење на електрични автомобили
Сонди со соларни панели, комбинирани со полнач за автомобили е идеално решение за корисниците на електрични автомобили кои ќе го користат обновливиот извор на енергија за движење на своето возило...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Баш такви сонди со соларни панели и електронски полначи што ќе им овозможи на возачите да ги отфрлат фосилните горива, беа поставени на осум паркинг места во Панчево.

За проектот за инсталација беше ангажирана белградската компанија  „MT-KOMEX”. Соларната покривка покрива осум места за паркирање и служи за поудобно користење на електрични автомобили. Под неа се наоѓаат полначи од марката Schneider Electric. Во првата фаза беа инсталирани три полначи.

Првиот полнач е производителот EVlink Parking Schneider Electric со две точки за полнење, од кои секоја има капацитет од 22 kW. На специјално дизајнираните носачи за електрични полначи, исто така има и два полначи наречени Smart Wall Box кои имаат една локација за полнење, секоја со моќност од 22 kW.

Дизајнот и производството на панелите беше задолжена компанијата "Пропулзија" д.о.о. од Белград, додека проектот за инсталирање на соларна електрана, како и инсталација, испорака, поврзување и пуштање во употреба на сончевата завеса го направи компанијата  „MT-KOMEX” д.о.о.

Соларната електрана ја изведуваат вкупно 72 соларни панели со единечна моќност од 275 V, додека со цел да се конвертира електрична енергија од еднонасочна струја во инверторите што ги користи австрискиот производител Fronius од 20 kW.  „MT-KOMEX” е генерален менаџер и овластен давател на услуги за Фрониус. Користени се панелите на Луксор Солар, а за фиксирање на сончевите панели беа користени производители на алуминиумски производи од германски производител, чиј генерален претставник е и компанијата  „MT-KOMEX”.

Очекувано производство на енергија изнесува 21.779 kWh на годишно ниво. Соларни електрани се инсталации кои произведуваат чиста енергија и можат да бидат поставени на покривот на некој објект или земја. Енергијата произведена во соларни електрани може да се искористи за задоволување на сопствената потрошувачка. Оваа чиста енергија му помага на потрошувачот да направи значителни заштеди, бидејќи ја намалува количината на енергија што потрошувачот ја презема од електричната мрежа, па затоа тие се помали и се на сметка на потрошената електрична енергија.

Редовните деловни активности на МТ-КОМЕХ беа првично проширени во 2009 година во однос на енергетските инвестиции. Потоа почнаа да градат соларни, хидроцентрали и гасни електрани, а зад нив сега има 16 електрани со вкупна инсталирана моќност од 2,6 MW и повеќе од 10.000 вградени панели.

Идејата во 2013 година беше да се изгради соларна електрана за домашен инвеститор и е најголема приватна соларна централа. Досега оваа белградска фирма има инсталирано 21 полнач и отвори 30 локации за полнење електрични возила во Србија.

Првите полначи за електрични мотори во Белград беа инсталирани во 2017 година во гаражата на Обиличев Венец, а инсталацијата и пуштањето во употреба го направи компанијата "МТ-КОМЕХ". Создавањето на ефикасна мрежа на станици за полнење на електрични возила значително ќе влијае на нивниот развој и продажба, што ќе доведе до значително намалување на негативното влијание врз животната средина.

Експертските проценки сугерираат дека побарувачката за електрични возила расте, без оглед на нивната сè уште висока цена, а најчести причини се пониските трошоци за користење, но исто така и постојано зголемување на свеста за животната средина.

Компанијата "МТ-КОМЕХ" направи чекор напред во бизнисот пред две години и ги насочи своите активности за поддршка на воведувањето на електрични возила во транспортот. Тие развија нова веб-платформа на elektropunjaci.com, која ги содржи сите информации за технологијата за полнење на автомобили, електромобили, понуди и самиот квалитет, како и онлајн продавница каде што купувачите можат да купуваат полначи и додатоци.

Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Новитет 
 
 
 


Одберете нов автомобил