Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ        НАЈНОВИ МОДЕЛИ        НАЈПОПУЛАРНИ       ТЕСТ       ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ       СПОРЕДБИ       САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Новости > Тест > Истражување: Како се менува автономијата на електричните автомобили во зависност од брзината на движење.
 
Spodeli
03 June 2019, 09:47


Истражување: Како се менува автономијата на електричните автомобили во зависност од брзината на движење.  Истражување: Како се менува автономијата на електричните автомобили во зависност од брзината на движење.
Германската компанија чија главна активност е изнајмување на автомобили, организираше интересен тест. Имено, тие ги споредуваа електричните автомобили при различни постојани брзини на движење на локалните автопати, со изност од 130 километри на час на првиот тест и уште 150 км / ч за вториот. Тесто...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Какви што и впрочем беа очекувањата од резултатите, осцилациите беа големи во поглед на опсегот на електричните возила во однос на брзината на движење.

 
Уште и пред експериментот беше јасно дека автопатот е „Ахиловата пета“ на електричните автомобили, односно со зголемувањето на брзината на автопат, се зголемува и потрошувачката на енергија. Како би ги процениле капацитетите на возилата, германците, на делница од 170 км/ч (по 85 во 2 правци) тестираат повеќе модели.
При поаѓање, автомобилите се движеа по закон со брзина од 130 км / ч, додека брзината на враќање на возилото е зголемена за дополнителни 20 км / ч. Резултатите покажаа дека потрошувачката зависи од бројни параметри: тежини на возила, аеродинамички потенцијали, управување со енергијата, па дури и батериите.
Согласно очекувањата, од резултатите највпечатливи беа од Tesla. Се покажа дека моделот 3 е најекономичниот, но и Kona не заостанува многу. Спротивно, претставникот на Audi не заблиска со своите резултати.
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Тест 
 
 
 


Одберете нов автомобил