Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ        НАЈНОВИ МОДЕЛИ        НАЈПОПУЛАРНИ       ТЕСТ       ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ       СПОРЕДБИ       САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Новости > Премиерa > BMW со премиерна презентација на својот нов X1
 
Spodeli
31 May 2019, 09:47


BMW со премиерна презентација на својот нов X1 BMW X1 BMW со премиерна презентација на својот нов X1
Како по обичај, некаде кон средината на неговиот животен циклус, малиот кросовер на BMW е реставриран. Тој сега ќе се појави пообемен и за прв пат со приклуче хибриден погонски систем....
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

кој не очекуваше такви радикални промени на моделот што лани успеа да привлече дури 287.000 купувачи, со што го превзема тронот на продажната листа, толку високо што повеќе пати го надмина целиот бренд на Alfa Romeo, и се доближи на половина од вкупната бројка на продадени модели на Volvo и Seat.

Навраќајќи се на неговиот изглед, во скалд со целата палета, маската за ладење е зголемена, модифицирани се свелтосните сигнали, како и браниците на двете страни на возилото, со што доби еден помодерен изглед. Исто така, издувната цевка е зголемена за 20 милиметри и сега изнесува 9 сантиметри.

Покрај наведените детали, купувачите ќе имаат поголем спектар на бои за избор, со што ќе имаат поголема слобода да го изберат својот совршен дизајн.

Верзијата M Sport е додатно модифицирана и обработена во однос на примерот на останатите стилски пакети. Така на пример каросеријата е за 10 милиметри пониска од основната верзија. Модификации има на сопирачките, како и зголемените издувни цевки покрај останатото.

Промените на внатрешноста се базирани на проширен избор, односно воведени материјали со цел да го направат возилото што е можно поудобно. Новите шеми на бои, со дополнителен избор на контрастни детали и стил во најпрестижниот пакет на опрема, дополнително ќе го олеснат начинот на баварските кросовери до срцата на потрошувачите, исто како што производителот верува дека ќе направи три нови материјали за менување на панели и други области во внатрешноста.

Пакетот за амбиентално осветлување сега нуди шест нови бои. Приказот на мултимедијалниот систем остана непроменет, кој, во зависност од спецификациите на опремата, може да има дијагонала од 6,5; 8,8 или 10,25 инчи.

Најголемата промена е направена под хаубата. Имено, палетата со достапни погонски делови е збогатена со еден специфичен тип на, а кај X1 носи ознака xDrive25e. Тоа е хибрид со приклучок кој користи трицилиндричен бензинска турбо-единица со капацитет од 1,5 литри, заедно со електричен мотор кој управува со задните тркала. Вкупната моќност на овој погонски систем е 224 "коњи".

Батеријата со капацитет од 9,7 kWh, според ветувањето на производителот, овозможува автономија од околу 50 километри, а BMW не изнесе никакви податоци поврзани со потрошувачката на енергија во оваа верзија, како и во однос на штетните емисии. Сепак, веќе е познато дека верзијата xDrive25e на најмалиот SUV во марката БМВ ќе биде достапна само од март следната година, иако истиот погон се користи од BMW 225x и Active Tourer.

Покрај верзијата PHEV, BMW исто така ќе ја понуди највисоката верзија на X1 25i xDrive (231 КС). Зад компактниот SUV волан, возачот ќе се соочи со брзини до 100 километри во секунда за само 6,5 секунди.

Покрај горенаведените поскапи верзии, корисниците ќе можат да се одлучат за варијанти со поскромни цени, како што се X1 18i sDrive (140 КС) или X1 16d sDrive (116 КС). Накратко, останатите делови најчесто се пренесуваат од претходно промовираниот Серија 1.

Испораката на реновираниот кросовер за продажните салони започнува во јули, што се однесува до цените, засега достапни се само информации за Велика Британија. Таму потребно е да се одвојат вкупно 28.795 британски фунти за основната варијанта.


BMW X1
 Цени и нивоа на опрема
 Краток опис
 Фотогалерија
 Видео
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Премиерa 
 
 
 


Одберете нов автомобил