Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
 
Насловна > Новости > Електрични автомобили > Aвтопилотот на Tesla може да менува ленти без присуство на возач ?!
 
Spodeli
15 May 2019, 07:57


Aвтопилотот на Tesla може да менува ленти без присуство на возач ?!  Aвтопилотот на Tesla може да менува ленти без присуство на возач ?!
Тесла официјално ќе ја изнесе најновата верзија на Автопилотот каде што ќе му овозможи на возилото самостојно да менува ленти. При крај на ланската година ни беше кажано дека ќе се случи и ова, кога Тесла објави за активноста ,,Навигација на Автопилот,, ...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Карактеристикте кои беа додадени овозможуваа да спуштите рампа, и како сугестија да се изврши промена на лента каде возачот мора да ја активира со превртување на рачката.

Софтверот е дизајниран автоматски да промени лента ако смета дека е неопходно и безбедно, а возачот мора да го откаже доколку не сака возилото да променува ленти. Идинината овозможува и управување наоколу каде има побавен метеж, идеално да ве пренесе до дестинацијата кога веќе сте го уклучиле во системот за навигација.
 
Има неколку нови различни сетинзи кои можете да ги одберете за новата  автоматска      промена на лента.
 
Како опција едната му овозможува на автомобилот  да направи промена на лента без да го вознемирува или да го прашува возачот . Возачите можат опционално да бидат известени за промената на лента со активација на ѕвонче каде визуелно е прикажано на целиот екран.
 
Автомобили кои ќе бидат произведени  после 2017 година ќе можат да ги користат овие надградби со вибрации на воланот, со цел да укаже на промена на лентата.
 
Тесла пренесува дека возачот може да ја откаже промената на лента со придвижување на жмигавците или кликање на екранот на нотификација за промена на лента.
 
Тесла кажува дека досега со поминати 500.000 милји тестирање на новата опција за промена на лента, се докажала како безбедна за користење.
 
Многу јасно беше кажано на прес дека оваа опција не го прави возилото автономно, и дека промената на лента би се извршила само оној пат кога рацете на возачот се детектирани на воланот. Оваа опција би требало да биде пуштена на автомобилите на Тесла кои веќе се опремени со автопилот.
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Електрични автомобили 
 
 
 


Одберете нов автомобил