Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ТЕМА        КОЛУМНА        ТЕХНОЛОГИЈА       ИНТЕРВЈУ       ИСТОРИЈАТ        ФОТО НА ДЕНОТ        ИНФО       ПРАШАЊА И ОДГОВОРИ        ВИЕ КАЖАВТЕ
Насловна > Новости > Технологија > Од Mazda најавуваат 30% поекономичен бензински мотор
 
Spodeli
14 August 2017, 04:19


Од Mazda најавуваат 30% поекономичен бензински мотор   Од Mazda најавуваат 30% поекономичен бензински мотор
Во наредниве неколку недели, ќе претстават технолошко откритие...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Попознато како HCCI (Homogeneous charge compression ignition). Деталите ќе бидат познати после конференцијата во Франкфурт кон крајот на месец август.
 
HCCI технологијата ги приближува бензинските мотори кон дизеловиот принцип на работа. Овој концепт ќе функционира на сличен начин како и дизелот, така што компресираат воздух и гориво во цилиндарот, се додека не дојде до согорување.
 
SkyActiv II при мали брзини и понатаму ќе користи искри се со цел да предизвика согорување, а при поголем број на вртежи, ќе премине на HCCI технологија.
 
Од Mazda велат дека моторот ќе биде за 30% поефикасен од моменталните бензински мотори.
 
Овој вид на мотори ќе се најде во следната генерација на моделот Mazda 3, а подоцна ќе се прошири и на останатите модели.
 
Mazda би можела да биде прва компанија која ќе претстави возило со HCCI мотор.
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Технологија 
 
 
 


Одберете нов автомобил