Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ТЕМА        КОЛУМНА        ТЕХНОЛОГИЈА       ИНТЕРВЈУ       ИСТОРИЈАТ        ФОТО НА ДЕНОТ        ИНФО       ПРАШАЊА И ОДГОВОРИ        ВИЕ КАЖАВТЕ
Насловна > Новости > Инфо > Норвешките студенти произведоа биоразградлив автомобил
 
Spodeli
14 August 2017, 04:18


Норвешките студенти произведоа биоразградлив автомобил   Норвешките студенти произведоа биоразградлив автомобил
Создаден е од шеќер, а неговата максимална брзина достигнува 80 километри на час...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Млади норвежани имаат нешто поинаква визија за тоа како би требало да изгледа зелен автомобил од иднината.
 
Тие произведоа возила направено од смола добиена од шеќерна репка, а истото е покриено со листови лане произведени во Норвешка.
 
Масата на електричниот автомобил изнесува само 310 килограми, а може да достигне максимална брзина од 80 километри на час. Од биоразградливиот материја не се направени само тркалата и суспензијата.
 
Засега постои еден проблем. Автомобилот не помина на "crash" тестовите бидејќи материјалите на автомобилот не се виткаат како метал, туку одма пукаат.
 
На тоа норвешките студенти ќе мора да поработат доколку сакаат да добијат зелено светло да нивното возило да влезе во сообраќајот.
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Инфо 
 
 
 


Одберете нов автомобил