Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ       СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Занимливости > Коцкестата традиција на Mercedes која живее и денес
 
Spodeli
14 August 2017, 04:15


Коцкестата традиција на Mercedes која живее и денес Mercedes-Benz G-Class  Коцкестата традиција на Mercedes која живее и денес
Mercedes-Benz кон крајот на деведестите години сакаше да го стопира производството на G-класата...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Од година во година за овој модел побарувачката е се поголема. Иначе, германската компанија во фабриката Magna Steyr (Puch) во Австраија произведе околу 300.000 примероци vo sorabotka so Даимлер-Бенз.
 
Лиценца за производство добиле во 1972 година, а после три години договориле и сериско производство. Првиот модел е произведен дури во 1979 година.
 
После 38 години постоење на овој модел, во 2016 година се продадени 20.000 возила кои се посебно направени за потребите на армијата.
 
Низ последните четири децении G-класата доживеа помали промени во внатрешноста. Така, можеме да кажеме дека се работи за модел кој денес е најдолговечен и најпрепознатливиот модел на денешницата.
 
Мораме да напоменеме дека со доаѓањето на SUV моделот кон крајот на деведесетите години, Mercedes-Benz сакал да го прекине производството на G-класа, но преживеа благодарение на статистиките за продажбата на SUV автомобили.
 
Новата G-класа се очекува да пристигне во 2018 година со мали промени, но и понатаму ќе остане во препознатливиот коцкест изглед, а истиот модел ќе биде поширок за десетина сантиметри.

Mercedes-Benz G-Class
 Цени и нивоа на опрема
 Дополнителна опрема (*. Pdf)
 Фотогалерија
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Занимливости 
 
 
 


Одберете нов автомобил