Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ТЕМА        КОЛУМНА        ТЕХНОЛОГИЈА       ИНТЕРВЈУ       ИСТОРИЈАТ        ФОТО НА ДЕНОТ        ИНФО       ПРАШАЊА И ОДГОВОРИ        ВИЕ КАЖАВТЕ
Насловна > Новости > Инфо > Ferrari не смее да го користи името Testarossa
 
Spodeli
14 August 2017, 03:56


Ferrari не смее да го користи името Testarossa   Ferrari не смее да го користи името Testarossa
После речиси 20 години, судот на Ferrari му го одзеде ексклузивитетот...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Ferrari ја изгуби правната битка во Германија и тоа од компанија која го носи името Autec AG, а која се занимава со производство на играчки.
 
Имено, судот во Дизелдорф пресуди така што италијанската компанија во последниве пет години не го користела правилно името Testarossa на одговарачки начин, се со цел да ја обезбеди својата ексклузивност.
 
Ferrari се бранел со фактот да, поради тоа што автомобилот повеќе не се произведува, се уште имал активности поврзани за одржување на постоечките примероци, бидејќи автомобилот се произведувал од 1984 до 1996 година, кога го наследил моделот 550 Maranello.
 
Резултат на оваа правна битка е дека сега практички било која компанија, за било кој производ, од велосипед до тава за палачинки, може да го користи името Testarossa.
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Инфо 
 
 
 


Одберете нов автомобил