Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ       СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Маркет / Бизнис > Daimler вложува 25 милиони евра во летечко такси
 
Spodeli
14 August 2017, 03:51


Daimler вложува 25 милиони евра во летечко такси   Daimler вложува 25 милиони евра во летечко такси
Тест возењата ќе започнат во последниот квартал на 2017 година...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Бројни автомобилски производители одамна ја проширија својата понуда подалеку од самите автомобили.
 
Тука се најдоа велосипеди, часовници, багаж и други ситници на кои заработуваат милиони евра.
 
Daimler пак, одлучи да вложи 25 милиони евра и во летечко такси, односно во компанијата Velocopter.
 
Моментално не се знае премногу за летачкото такси освен дека ќе има електричен погонски склоп, ќе може да превезува до максимум пет патници и дека тест возењата ќе започнат во последниот квартал на 2017 година.
 
Velocopter иначе не е единствена компанија која развива летечки автомобили. Во таа работа загриза и Airbus и германската стартап компанија Lilium Jet и eVolo, како и американските компании Terrafugia и Joby Aviation.




Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 



Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Маркет / Бизнис



 
 
 
 






Одберете нов автомобил