Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  FORMULA 1       WRC        MOTOGP       WTCC       МАКЕДОНИЈА
Насловна > Новости > Formula 1 > И Mercedes-Benz влегува во Formula E
 
Spodeli
11 August 2017, 17:34


И Mercedes-Benz влегува во Formula E   И Mercedes-Benz влегува во Formula E
Германците поради тоа го напуштаат DTM во кој настапуваа 26 години...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Се комплетираше германското автомобилско тројство во електрична Formula. После Audi и BMW, своето доаѓање во Formula E го најави и Mercedes-Benz.
 
Сите три премиум производители во натпреварувањето ќе влезат во различно време, Audi во сезоната 2017/2018, BMW година дена подоцна, а Mercedes ќе се вклучи во шестата натпреварувачка година, односно 2019/2020.
 
Mercedes го стартуваше електричиот EQ оддел, па учествуваше во Formula E изгледа логичен потег. Mercedes, како и Audi, BMW и останатите производители, ќе добие одлична платформа за развој на батерии, односно, електричен погонски склоп.
 
Поради влегувањето во Formula E, Mercedes ќе излезе од DTM натпреварувањето во кое настапуваше 26 сезони и оствари 183 победи.
 
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Formula 1 
 
 
 


Одберете нов автомобил