Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ       СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Безбедност > Дали жештината е поопасна од алокохолот?
 
Spodeli
11 August 2017, 17:05


Дали жештината е поопасна од алокохолот?   Дали жештината е поопасна од алокохолот?
Жештината е поопасна од алкохолот, но климатизацискиот уред треба да се сервисира и дезинфицира редовно, а истиот да се користи умерено...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Германските власти спроведоа истражување, кое покажа дека возењето по големи жештини во внатрешноста на автомобилот е еднакво, а во одредени околности и поопасна од алкохолот.
 
При температура од 32 целзиусови степени, ризикот за несреќа се зголемува за 6%, при 35 степени за 13%, а кај екстремните жештини над 37 степени, и за повеќе од 33%.
 
Во жешкиот автомобилот возачот брзо се уморува и потешко се концентрира, реагира полошо, со што е зголемен ризикот од сообраќајна несреќа. Позитивното делување на клима уредот го зголемува филтрирање на воздухот, кој ги отстранува прашината и останатите алергени.
 
Тоа поволно делува врз возачот и го намалува валкањето на внатрешната стрна на ветробранското стакло. Корисно е овој уред секоја година да се сервисира и дезинфицира, а истиот да се користи умерено, намалувајќи ја надворешната температура до 6 степени целзиусови.
 
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Безбедност 
 
 
 


Одберете нов автомобил