Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ      СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Новитет > Nissan LEAF доаа со e-Pedal технологија
 
Spodeli
11 August 2017, 17:03


Nissan LEAF доаа со e-Pedal технологија   Nissan LEAF доаа со e-Pedal технологија
Контролата на гаста и сопирачката ќе биде на иста педала...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Nissan новата верзија на своето електрично возило под името LEAF ќе го претстави оваа година.
 
Автомобилот доаѓа со "e-pedal" технологија која целосната контрола на движење на возилото ја префрла на едно педало.
 
Така што, таа педала ќе служи и како гас и како кочница. Целиот принцип функционира едноставно, кога ќе ја стиснете педалата, возилото забрзува, додека со нејзино опуштање, не само што ќе се намалува гаста, туку ќе се ангажира и системот за сопирачки.
 
При пуштање на педалата, возилото ќе запре.
 
Ова ќе биде првиот систем за управување нна возило со една нога, а истата технологија покрива 90% од потребите за возење, истакнуваат од Nissan.
 
Ќе видиме дали ова ќе биде вистинска мала револуција, или целосна катастрофа.
 
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Новитет 
 
 
 


Одберете нов автомобил