Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ      СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Новитет > Потврден крајот на дизелите во Porsche?
 
Spodeli
02 August 2017, 19:48


Потврден крајот на дизелите во Porsche?   Потврден крајот на дизелите во Porsche?
Спортската марка најавува дека 2020 година ќе биде последна година за економичните мотори во Cayenne и Panamera...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Некои информации зборуваат дека Porsche низ трите идни години, може да прекина со вградување на дизел мотори во своите автомобили.
 
Дизелите сочинуваат околу 15% од вкупната продажба, а првиот дизел во понудата е Cayenne. Наскоро е најавена новата генерација на овој голем SUV модел, кој сепак ќе нуди дизел мотор.
 
Во едно интервју на Ројтерс, шефот на Porsche, откри дека моментално се испитува состојбата на дизел моторите, но дека конечната одлука се уште не е донесена. Фокусот на нивните економични автомобили ќе биде ставен на хибридните модели, а потоа и електричните модели.
 
Главниот проблем е што мора да се реши како да се намали нивната цена, како и лимитираноста на автономијата.
Сепак мислиме дека и таа 2020 година, ќе биде дополнително пролонгирана, но повеќе информации очекуваме наскоро.
 
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Новитет 
 
 
 


Одберете нов автомобил