Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ      СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Новитет > Lotus Evora GT430 е најмоќниот Lotus некогаш направен
 
Spodeli
02 August 2017, 19:02


Lotus Evora GT430 е најмоќниот Lotus некогаш направен Lotus Evora  Lotus Evora GT430 е најмоќниот Lotus некогаш направен
Компанијата очекува одлични продажни резултати......
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Под хаубата се наоѓа 3.5 литарски V6 мотор со 430 коњски сили и 440 Nm вртежен момент, а автомобилот од 0 до 100 километри на час, забрзува за 3,7 секунди.
 
Evora е еден од најпопуларните модели, па екипата од Lotus планира да направи нова верзија. Сега дојде редот на GT430 моделот.
Станува збор за најсилниот уличен Lotus некогаш произведен, но и со најмала маса.
 
Од јаглеродните влакна направени се предниот и задниот браник, бочното крило, кровот, додека издувниот систем е целосно направен од титаниум. Вкупната маса? 1258 килограми, за 26 килограми полесен од моделот Evora Sport 410.
 
За погонот на овој ѕвер е задолжен 3.5 литарски V6 мотор, кој развива 430 коњски сили и 440 Nm вртежен момент. Evora GT430 од 0 до 100 километри забрзува за 3,7 секунди, а моделот ќе пристигне со 6-степенски мануелен менувач.
 
Секако, серијата ќе биде лимитираната, а вкупно Evora GT430 ќе биде произведена во само 60 примероци.
 
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Новитет 
 
 
 


Одберете нов автомобил