Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ТЕМА        КОЛУМНА        ТЕХНОЛОГИЈА       ИНТЕРВЈУ       ИСТОРИЈАТ        ФОТО НА ДЕНОТ        ИНФО       ПРАШАЊА И ОДГОВОРИ        ВИЕ КАЖАВТЕ
Насловна > Новости > Технологија > Ford GT има повеќе компјутерска сила од авионот F35
 
Spodeli
02 August 2017, 19:01


Ford GT има повеќе компјутерска сила од авионот F35   Ford GT има повеќе компјутерска сила од авионот F35
Автомобилот секој час, генерира 100 GB податоци...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Автомобилот од 500.000 долари располага со таква сила на моторот, да, барем на кратка патега, односно од полетување, во потполност би го поразил Lockeed Martinov F-35, авион, кој чини неверојатни 100 милиони долари.
 
Но, тоа не е единствената работа во која автомобилот се најде пред авионот. Имено, автомобилот има повеќе од 50 различни сензори кои комуницираат со 25 компјутерски системи, и генерираат дури 300 MB податоци со секоја секунда работа на автомобилот, односно секој час, сензорите генерираат дури 100 GB податоци.
 
За управување со сите тие параметри е напишана цела низа програмерски кодови, односно, 10 милиони, што е повеќе од бројот на линии кои се користи кај веќе споменатиот борбен авион.
 
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Технологија 
 
 
 


Одберете нов автомобил