Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ       СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Занимливости > Батерискиот склоп на BMW i3 вграден во глисерот Torqeedo Deep Blue
 
Spodeli
19 July 2017, 20:37


Батерискиот склоп на BMW i3 вграден во глисерот Torqeedo Deep Blue BMW i3 *  Батерискиот склоп на BMW i3 вграден во глисерот Torqeedo Deep Blue
пакетот литиум-јонски батерии со капцитет од 33 kWh за брзина од 30 чвора и автономија до час и половина пловење...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

До каде ќе стигне автомобилската индустрија?
 
Успехот на електричниот комапкт на BMW, i3, кој лани двојно ја зголеми можноста и капацитетот, го поттикна германскиот производител на пловила и глисер Torqeedo на соработка.
 
 
Компанијата креирана во 2005 година во Старнберг во својата програма веќе има пловила и одвоени погонски склопови за електричен погон, а сега, се одлучи на соработка со BMW, при што беше креиран првиот глисер, резултат на оваа соработка.
 
Со вградување на високонапонски електричен склоп со литиум-јонски батерии со капацитет од 33 kWh и максимална сила од 160 kW добија респектабилно плловило, кое без проблеми постигнува брзина од 30 чвора, а зависно од режимот на пловидба има автономија до час и половина.

BMW i3 *
 Фотогалерија
 Видео
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Занимливости 
 
 
 


Одберете нов автомобил