Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ТЕМА        КОЛУМНА        ТЕХНОЛОГИЈА       ИНТЕРВЈУ       ИСТОРИЈАТ        ФОТО НА ДЕНОТ        ИНФО       ПРАШАЊА И ОДГОВОРИ        ВИЕ КАЖАВТЕ
Насловна > Новости > Инфо > Расветлена несреќата во Tesla Model S
 
Spodeli
01 July 2017, 15:50


Расветлена несреќата во Tesla Model S Tesla Model S  Расветлена несреќата во Tesla Model S
Возачот ги игнорирал наредбите на системот и не превземал контрола врз автомобилот...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Во потполност се расветлени деталите и завршена е истрагата поврзана со фаталниот судир во кој настрада сопственикот на Tesla Model S, чие возило во самоуправувачки начин на работа се забило во камион кој излетал пред него.
 
Истрагата покажала дека системот за самоуправување не направил никаква грешка, односно дека бил во своја полна и совршена функција.
 
Исто така е потврдено да возачот не гедал филм на таблетот во текот на возењето, како што претходно се сметало.
 
Потврдено е и дека автомобилот давал звучни и светлосни сигнали пред самата несреќа, но возачот не превземал контрола над автомобилот.
 
Оваа несреќа ја промени и процедурата во возилата на Tesla, така што самиот систем сега е програмиран да доколку дојде до игнорирање на предупредувањата, да се престрои во десната трака и самостојно да го запре возилото.

Tesla Model S
 Фотогалерија
 Видео
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Инфо 
 
 
 


Одберете нов автомобил