Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ТЕМА        КОЛУМНА        ТЕХНОЛОГИЈА       ИНТЕРВЈУ       ИСТОРИЈАТ        ФОТО НА ДЕНОТ        ИНФО       ПРАШАЊА И ОДГОВОРИ        ВИЕ КАЖАВТЕ
Насловна > Новости > Технологија > Michelin пневматиците во иднина ќе комуницираат со возилото
 
Spodeli
28 June 2017, 19:01


Michelin пневматиците во иднина ќе комуницираат со возилото   Michelin пневматиците во иднина ќе комуницираат со возилото
Самиот пневматик ќе јавува дека дошло до оштетување...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Michelin повторно го отстрани мислењето поради кое пневматиците на автомобилите се сместуваат во категорија на досадни и неинтересни делови.
 
Тоа на компанијата и успеа поради новиот концепт, кој го носи името Визионерски концепт, а кој всушност претставуваат пневматици од иднината креирани од Michelin.
 
Пневматиците нема да бидат наполнети со воздух, туку пневматикот ќе биде изработен од решеткасти структури кои се создадени со 3D принтање, креирајќи структура на раст на дрво во природата.
 
Секако, станува збор за пилот проект, односно визија, која се уште мора да се докаже во текот на тестирањето, а поготово на тестот за нивната издржливост. 
 
Како што се очекува од паметните пневматици, истите се во состојба да комуницираат со возилото, и да го известуваат сопственикот и лицето кое управува со возилото дека дошло до некакво оштетување кое треба да се санира.
 
Погледнете го видеото во продолжение и дознајте за што всушност се работи:
 

Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Технологија 
 
 
 


Одберете нов автомобил