Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ТЕМА        КОЛУМНА        ТЕХНОЛОГИЈА       ИНТЕРВЈУ       ИСТОРИЈАТ        ФОТО НА ДЕНОТ        ИНФО       ПРАШАЊА И ОДГОВОРИ        ВИЕ КАЖАВТЕ
Насловна > Новости > Инфо > На улиците се возат два милиони хибридни и електрични возила
 
Spodeli
22 June 2017, 20:06


На улиците се возат два милиони хибридни и електрични возила   На улиците се возат два милиони хибридни и електрични возила
Дури 95 проценти од продажбата на зелени возила, се одвива во само 10 држави...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Веќе пишувавме, да продажбата на електрични возила и хибриди во светот скокна за 61%.
 
Или доколку баш сакате детално објаснување, мометално на светските улици се движат два милиони зелени автомобили.
 
Бројките се навистина добри, но проблемот е што пазарот на електрични автомобили се концентрираше во само неколку земји.
 
Дури 95% од продадените хибридни и електрични автомобили се возат во само 10 држави во светот - Кина, Америка, Јапонија, Канада, Норвешка, Велика Британија, Франција, Германија, Данска и Шпанија.
 
Проценето е дека до 2030 електричните автомобили и хибридите, глобално ќе држат 30% од пазарот. Меѓутоа, прашање е дали ќе ги има доволно.
 
Експертите сакаат да глобалното затоплување се задржи под два степени целзиусови, на светските сообраќајници до 2040 година, треба да се движат 600 милиони електрични возила. 
 
Овој план е прилично амбициозен, и малкумина очекуваат дека ќе се случи токму ова.
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Инфо 
 
 
 


Одберете нов автомобил