Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ      СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Новитет > Citroen C3 Aircross, симпатичен кросовер кој освои многумина
 
Spodeli
22 June 2017, 19:47


Citroen C3 Aircross, симпатичен кросовер кој освои многумина Citroën C3  Citroen C3 Aircross, симпатичен кросовер кој освои многумина
Повеќе мал SUV отколку кросовер...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Овој модел е долг 415 сантиметри, а со обичниот C3 го дели само името и основниот стил,.
 
 
Автомобилот ќе биде придвижуван од 3-цилиндарски мотор со моќност од 82 коњси сили.
 
 
Да не ве буни името, Citroen C3 Aircross е новиот француски адут, кој не е направен на база на моделот C3. Симпатичниот бумбар е долг 415, широк 176 и висок 164 сантиметри.
 
 
Французите се дефинитивно најсилните карти, ги фрлија на кросовер сегментот.
 
 
Овој модел е сместен и во SUV сегментот, од Opel Crossland X е пократок за шест и повисок за пет сантиметри. Од Renault Captur е подолг три, а повисок за цели осум сантиметри. Captur е во рингот со Peugeot 2008, а тие модели сепак се поианква приказна во споредба со C3 Aircross.
 
 
Направен е како и Peugeot 3008, на платформа EMP2 (Efficient Modular Platform), која не е предвиден за погон на сите четири тркала, кој објективно и не е потребен. Меѓуоскиното растојание од 260,4 сантиметри, и бадажниот простор од 410 литри, го создаваат оној вистински комфор во автомобилот.
 
 
Подот на автомобилот е само 14 сантиметри оддалечен од тлото, што е доволно за повремени излегувања од градскиот асфалт, на што помага и електорнската блокада на диференцијалот. Во понудата се најдоа бензински, 3-цилиндарски атмосферски PureTech 82 и турбо PureTech 110, како и PureTech 130, додека во дизел верзиите се најдоа BlueHDi 100 и BlueHDi 130.
 
 
Основниот бензински и дизел модел, ќе пристигне со 5-степенски мануелен менувач, а останатите со 6-степенски, додека за најсилниот, со посебна доплата ќе добиете и 6-степенски автоматски менувач. На матичниот пазар овој модел се очекува да пристигне кон средината на летото, додека пак на нашиот, кон крајот на годината.
 

Citroën C3
 Цени и нивоа на опрема
 Дополнителна опрема (*. Pdf)
 Краток опис
 Фотогалерија
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Новитет 
 
 
 


Одберете нов автомобил