Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ      СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Новитет > Fiat Argo, наследникот на Punto, доаѓа од Brazil?
 
Spodeli
08 June 2017, 02:50


Fiat Argo, наследникот на Punto, доаѓа од Brazil? Fiat Punto  Fiat Argo, наследникот на Punto, доаѓа од Brazil?
Духовно изведен од Tipo HB, долг 400 а широк 175 сантиметри...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Багажниот простор изнесува 300 литри, а пристигнува со 3-цилиндарски 1.0 литарски агрегат со 77 коњски сили.
 
 
Fiat Punto од третата генерација на пазарот пристигна во 2005 кога, кога беше претставен како Grande Punto.  Интересен модел е поради технолошките сличности со Opel Corsa (платформа, подвозје, управувачки механизам, дизел мотор), што е заслуга на краткотрајниот брак на GM и Fiat. Првиот редизајн од 2009 година, го доби името Punto Evo, а другиот во 2012 година, го стави името на само Punto.
 
 
Толку долг век помалку заслуга имаат и неговите мани, според кои може да се оспори, а повеќе и недостаоткот на желба за развој на наследници, а и фоксуирање на други модели.
 
 
Моделот од B-сегментот е долг 400, широк 175 и висок 152 сантиметри, со меѓуоскино растојание од 253 сантиметри, нуди комфор во врвна класа, што го потврдува и фактот дека багажниот простор на автомобилот изнесува 300 литри.
 
 
Моделот е креиран на нова платформа MP1, на која наскоро ќе биде скроена и седанска верзија, како и pick-up. а стилскиот изглед, проценете сами, нам ни изгледа повеќе од добро.
 
 
Автомобилот ќе биде придвижуван од 3-цилиндарски атмосферски бензински мотор со работна зафатнина од 1.0 литри, со моќност од 77 коњски сили.
 
 
Над него е 4-цилиндарски 1.3 литарски мотор со 139 коњски сили. Првите две верзии ќе пристигнуваат со мануелен 5-степенски менувач и 5-степенски автоматски, додека за најсилната верзија е предвиден 6-степенски мануелен и 6-степенски автоматски менувач.
 
 

Fiat Punto
 Цени и нивоа на опрема
 Дополнителна опрема (*. Pdf)
 Краток опис
 Фотогалерија
 Видео
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Новитет 
 
 
 


Одберете нов автомобил