Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
 
Насловна > Новости > Електрични автомобили > Tesla планира изградба на суперполначи и во Скопје
 
Spodeli
04 May 2017, 12:59


Tesla планира изградба на суперполначи и во Скопје  Tesla планира изградба на суперполначи и во Скопје
Пазарот на електрични возила во Македонија речиси и да не постои...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Но, тоа не беше пречка да Елон Маск, шефот на Tesla, ја вклучи и Македонија во земјите за експанзија. Имено, како подготовка за лансирањето на "евтиниот" модел на компанијата, "Model 3", оваа компанија планира проширување на својата мрежа на суперполначи.

Според официјалните информации на компанијата, до крајот на 2017 година, мрежата за полнење на батериите на електричните возила треба да порасне на околу 10.000 станици ширум светот.
 
Тесла, исто така планира да гради и супер полначи во Хрватска, Романија, Грција, Србија, Бугарија, Босна и Херцеговина, но и Македонија, поточно во Скопје.
 
 
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Електрични автомобили 
 
 
 


Одберете нов автомобил