Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ТЕМА        КОЛУМНА        ТЕХНОЛОГИЈА       ИНТЕРВЈУ       ИСТОРИЈАТ        ФОТО НА ДЕНОТ        ИНФО       ПРАШАЊА И ОДГОВОРИ        ВИЕ КАЖАВТЕ
Насловна > Новости > Технологија > Daimler ќе користи рендгенски зраци за тестирање на автомобилите
 
Spodeli
02 May 2017, 10:43


Daimler ќе користи рендгенски зраци за тестирање на автомобилите  Daimler ќе користи рендгенски зраци за тестирање на автомобилите
Наскоро, ќе може да се гледа и низ лимот...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Со додаток на бројни камери кој во висока резолуција и со голем број слики во секунда ги следат деформациите на автомобилот при краш-тестовите, Daimler наскоро ќе започне да користи и рендгенски знаци, се со цел во текот на тестирањето да може да се види што се случува со поединечни елементи под лимот.

Проектот се развива во соработка со локални институции, а целта е дополнително да се унапреди безбедноста на автомобилот пред ерата на самоуправувачките автомобили.
 
Користењето на оваа технологија во автомобилската индустрија не е новост, така што и Volkswagen ги испитуваше нејзините можности, а Saet дури користеше и CT уреди се со цел да унапреди поединечни елементи во автомобилот, а со самото тоа и самата безбедност на возачот.
 
 
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Технологија 
 
 
 


Одберете нов автомобил