Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ТЕМА        КОЛУМНА        ТЕХНОЛОГИЈА       ИНТЕРВЈУ       ИСТОРИЈАТ        ФОТО НА ДЕНОТ        ИНФО       ПРАШАЊА И ОДГОВОРИ        ВИЕ КАЖАВТЕ
Насловна > Новости > Технологија > Mercedes-Benz понуди батерии за домашна употреба
 
Spodeli
27 April 2017, 06:07


Mercedes-Benz понуди батерии за домашна употреба  Mercedes-Benz понуди батерии за домашна употреба
По примерот на Tesla, во понудата на Mercedes се пронајдоа батерии со капцитет до 20 kWh...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Не им требаше долго на производителите на автомобили да сфатат дека напредните сетови на батерии, можат да бидат искористени и за други намени, освен за напојување на електрични автомобили.

Tesla го скрши мразот со своите батерии наменети за домаќинството, а сега истиот продукт го понуди и Mercedes-Benz.
 
Компанијата ја основа ќерката-компанија Accuomotive, која е во сто процентна сопственост на Daimler, а инвестицијата беше вредна 100 милиони евра.
 
Секој модул има капацитет од 2,5 kWh, при што е можно да се нарачаат системи за енергија кои имаат капацитет до 8 модули, односно до 20 kWh.
 
Технологијата константно се усовршува, а веќе се докажа во 80.000 продадени електрични и хибридни модели на Mercedes-Benz.
 
Примарната намена на овие батерии е складирање на вишокот енергија добиена од соларните системи за напојување, така што соларната енергија ќе може да се користи и кога нема сонце, односно истата која претходно била добиена а е не искористена, повеќе нема да се смета за изгубена.
 
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Технологија 
 
 
 


Одберете нов автомобил