Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ       СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Маркет / Бизнис > Toyota спрема нискобуџетен модел за пазарите во развој
 
Spodeli
11 August 2010, 21:58


Toyota спрема нискобуџетен модел за пазарите во развој  Toyota спрема нискобуџетен модел за пазарите во развој
Се повеќе произведувачи во азиските пазари гледаат генератор на интерес кој ќе ги извлече од неликвидноста во рецесиските месеци и години...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

На ваквите пазари, посебно на кинескиот владее своевиден неразмер во побарувачката. Купувачите сакаат ултралуксузни крстарици или евтини автомобили за масата. Меѓу овие вторите Toyota ја гледа својата прилика, пренесува Reuters.

Јапонскиот произведувач, наводно планира до 2012 за тамошниот пазар да лансира компактен модел по цена од 7000 евра. Иако оваа цена е далеку од онаа на најевтиниот автомобил на светот – индискиот Tata Nano – сепак е значително пониска од оние кои јапонскиот произведувач ги бара за своите најевтини модели на западниот пазар.

Toyota автомобилот ќе го произведува локално, заради што трошоците на изработка би требало да бидат 40-тина проценти пониски. Засега не е познато за кои пазари ќе биде наменет автомобилот.

На сликата можете да го видите автомобилот кој е планиран за индискиот пазар, а кој ќе чини под 10.000 евра.

Стари коментари
Pa drugar ova ti e odgovor za dacia,spark za matiz i za takvi zaebancii! A koga bi imalo nesto vakvo na pazarot do sega neznam dali bi se mislele lugeto sto da kupat ,dacia ili toyota???? a za izgled kakva saka neka bide oti kolku pari tolku i muzika!ama barem muzikava ke bide kvalitetna za tie pari!!!!:):)
Напишан од borce  пред  околу 119 месеци
Ovaj model kaj nas ke zavrsi kako TAXI , hahahahha
Напишан од TomSon  пред  околу 119 месеци
Ke se jadat so Dacia.
Напишан од Martin  пред  околу 119 месеци
ah be reksorator pojma nemas od zivotov
Напишан од hahaha  пред  околу 119 месеци
pa toa mi bese muabetot nekoj koj odvaj gi skrparil tie 7 iljadarki tesko deka ke se vrti okolu kolava i ke i bara mani vo dizajnot mnogu po bitno e deka se raboti za soliden auto po razumna cena
Напишан од riki  пред  околу 119 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 4
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Маркет / Бизнис 
 
 
 


Одберете нов автомобил