Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
 
Насловна > Новости > Електрични автомобили > Од 2025та, Норвешка целосно без бензиски и дизел автомобили
 
Spodeli
28 February 2017, 10:03


Од 2025та, Норвешка целосно без бензиски и дизел автомобили  Од 2025та, Норвешка целосно без бензиски и дизел автомобили
Иако минатата година беше најавено, за веднаш потоа и демантирано, деновите на класичните мотори во Норвешка веќе и конкретно се одбројуваат. ...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

 Планот е амбициозен, но и реално остварлив, со оглед на досегашните пазарни случувања во Норвешка во авто-индустријата, каде веќе 37% од возилата се на хибриден или електричен погон.

Според неодамнешната најава, од 2025та година, во оваа земја ќе биде можно купување единсвено на електрични возила, или пак на plug-in  хибриди со екстремно ниска емисија на издувни гасови. 
 
Во Норвешка во моментов се регистрирани околи 100.000 електрични автомобили, а до 2020та се очекуваа таа бројка да порасне до 250.000. 
 
 
Патем, не е битно тоа, ова е мерка која се однесува само на загадувањето на воздухот, небитна работа. До кај сме со ДАЈ МИ ГО - НА ТИ ГО тепачката за власт тука кај нас? Кој кого од градоначалниците последен го извреѓа на Фејсбук? Толку да се немаше еден паметен па и во Македонија нешто вака да се почне да се работи? Интересно, пред 8-9 години имаше популситичка мерка за увоз на автомобили од типот на GOLF IV кои загадуваат многу, па му ебавме матер на воздухот, а неодамна донесоа закон со кој се одобрува  10% субвенција за купување на електрично возило, што значи дека тоа е  привилегија за богатите, бидејќи најевтиното електрично возило  чини околу 30.000 Евра, или привилегија за никој во моментов, бидејќи реално во Македонија се уште не се купуваат целосно електрични возила. Пазарот има веќе полно хибриди, но за нив нема никаков посебен закон.  
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Електрични автомобили 
 
 
 


Одберете нов автомобил