Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ТЕМА        КОЛУМНА        ТЕХНОЛОГИЈА       ИНТЕРВЈУ       ИСТОРИЈАТ        ФОТО НА ДЕНОТ        ИНФО       ПРАШАЊА И ОДГОВОРИ        ВИЕ КАЖАВТЕ
Насловна > Новости > Технологија > Идните Ford автомобили ќе го препознаваат расположението на возачот
 
Spodeli
22 February 2017, 11:00


Идните Ford автомобили ќе го препознаваат расположението на возачот  Идните Ford автомобили ќе го препознаваат расположението на возачот
Ford e на добар пат да претстави уште една напредна технологија за фацијално препознавање. ...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Американскиот производител работи на софтвер способен да препознае различни изрази на лице и според тоа да го одреди расположението на возачот. Во случај на потреба, на пример, да ве развесели со пуштање на некоја омилена или весела музика. Се очекува во наредните пет години речиси 90% од новите автомобили да бидат опремени со технологија за препознавање на глас. Од Ford истакнуваат дека следен чекор е токму препознавање на израз на лицето, но и промена на гласот, така автомобилите ќе се способни да го увидат расположението на возачот. 

Низ употреба на софистицирани микрофони и внатрешни камери, возилото ќе биде способно да ги спознава навиките на возачот, па според тоа и да активира различен тип на амбиентално светло. 
 
Само времето знае дали оваа технологија ќе го види лицето на денот или повторно се работи за само ПР активност.
 
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Технологија 
 
 
 


Одберете нов автомобил