Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ       СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Занимливости > FIAT кој вреди 1,8 милиони долари
 
Spodeli
08 January 2017, 03:00


FIAT кој вреди 1,8 милиони долари  FIAT кој вреди 1,8 милиони долари
FIAT беше и остана препознатлив по производството на мали, евтини автомобили. Но сепак, во историјата компанијата навлегувала во различни автомобилски сегменти и креирала вистински ѕверови, како што е овој FIAT 8V Supersonic...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Во 50тите години на 20тиот век, диајнот на автомобилите бил под влијание на современата авио-индустрија и наглите експанзии на авионите на млазен погон. Тогашниот актуелен тренд го следела и компанијата Ghia при обликување на каросеријата за овој атипичен модел на FIAT.
 
 
За погонот на овој автомобил бил употребен 2.0 литарски V8 мотор со реалтивно скромни 105 коњски сили, но поради заштитната ознака “V8”, чиј права ги поседува Ford, моделот доби ознака 8V.
 
FIAT најпрво планираше да произведува луксузен модел со 4 врати, меѓутоа, тој проект е стопиран и компанијата се преориентирала на спортско купе.
 
 
Иако моделот имаше успех во спортските натпревари во својата класа, италијанскиот производител го испрати во пензија после две години и само 114 изработени примероци, поради што 8V стана премногу баран олдтајмер, посебно верзијата Supersonic – Ghia направи само осум вакви автомобили.
 
Еден од ретките преостанати примероци во март ќе биде понуден на продажба на аукција во куќата RM Sotheby’s.
 
За сега не е објавена официјалната проценка на вредноста на автомобилот, но познато е дека во 2011 друг примерок од овој модел на аукција достигнал цена од околу 1,8 милиони долари.
 

 

Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Занимливости 
 
 
 


Одберете нов автомобил