Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ТЕМА        КОЛУМНА        ТЕХНОЛОГИЈА       ИНТЕРВЈУ       ИСТОРИЈАТ        ФОТО НА ДЕНОТ        ИНФО       ПРАШАЊА И ОДГОВОРИ        ВИЕ КАЖАВТЕ
Насловна > Новости > Технологија > CES 2017: PSA и Ericsson развиваат 5G за вмрежени автомобили
 
Spodeli
08 January 2017, 02:53


CES 2017: PSA и Ericsson развиваат 5G за вмрежени автомобили   CES 2017: PSA и Ericsson развиваат 5G за вмрежени автомобили
Петата генерација на мобилна телефонија ќе овозможи меѓусебна комуникација помеѓу возилата...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Ericsson, Orange и PSA групацијата потпишаа договор за соработка за развој и тестирање на технологијата од петата генерација на мобилна телефонија за потребите на вмрежените автомобили и интелигентните транспортни системи.
 
 
Комуникацијата вклучува комуникација на возило со возило (V2V), како и комуникација помеѓу возилото и инфраструктурата во реално време, за потребите на безбедноста, но и услуга со дадена вредност.
 
Ericsson е задолжен за пристапна мрежа и виртуализирана мрежа, додека PSA групацијата ќе биде задолжена за техничка валидизација и тестирање во склоп на постечките архитектури на возилата, додека Orange овозможува операторска инфраструктура.
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Технологија 
 
 
 


Одберете нов автомобил