Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ТЕМА        КОЛУМНА        ТЕХНОЛОГИЈА       ИНТЕРВЈУ       ИСТОРИЈАТ        ФОТО НА ДЕНОТ        ИНФО       ПРАШАЊА И ОДГОВОРИ        ВИЕ КАЖАВТЕ
Насловна > Новости > Технологија > CES 2017: Audi го претстави самоуправувачкиот концепт Q7
 
Spodeli
07 January 2017, 05:02


CES 2017: Audi го претстави самоуправувачкиот концепт Q7 Audi Q7  CES 2017: Audi го претстави самоуправувачкиот концепт Q7
Модуларен мултимедијална систематска платформа и Audi Virtual Cockpit...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Audi и Nvidia интезивно работат на самоуправувачки и самонадградувачко-интелигентен автомобил на иднината, а токму таков примерок е како концепт претставен на овогодинешниот CES.
 
 
 
Главна информација е дека доаѓа со предна камера која има резолуција од 2 мегапиксели, а податоците од неа во реално време се обработуваат на централниот компјутер произведен од Nvidia, кој е со мали димензии и има сила како повеќе од 150 современи преносни компјутери. Токму на ваков принцип работи интелигенцијата на Audi I Nvidia.
 
Сите информации, одлуки и процедури се преработуваат во системот, кој преку свои алгоритми, донесува заклучоци и врши потези во новонастанатите ситуации, а новите сознанија ги споделува и со останатите возачи.
 
Новата технологија за прв пат ќе се имплементира и во производна верзија ќе влезе во четвртата генерација на моделот A8 (D5), кој ќе има опција за самоуправување во текот на сообраќајните гужви и возењето во колона.
 
Погледнете го видеото во продолжение и дознајте за што всушност се работи:
 


Audi Q7
 Цени и нивоа на опрема
 Дополнителна опрема (*. Pdf)
 Краток опис
 Фотогалерија
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Технологија 
 
 
 


Одберете нов автомобил