Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ТЕМА        КОЛУМНА        ТЕХНОЛОГИЈА       ИНТЕРВЈУ       ИСТОРИЈАТ        ФОТО НА ДЕНОТ        ИНФО       ПРАШАЊА И ОДГОВОРИ        ВИЕ КАЖАВТЕ
Насловна > Новости > Технологија > CES 2017: BMW ја претстави самоуправувачката Серија 5
 
Spodeli
07 January 2017, 04:58


CES 2017: BMW ја претстави самоуправувачката Серија 5 BMW Серија 5 - 2010  CES 2017: BMW ја претстави самоуправувачката Серија 5
Прототипот покажува дека баварскиот гигант е подготвен...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

BMW на CES претстави бројни новитети, а еден од најинтересните е секако самоуправувачката Серија 5.
 
 
Според информациите на компанијата, станува збор за возило кое во блиска иднина ќе влезе во производна серија. Компанијата пак, не откри технички детали, освен тоа што даде информации за вградениот напреден систем кој комбинира информации од целиот систем и сите сензори на возилото, како и податоци за сообраќајната мрежа, и нивно прецизно обработување.
 
За обработка на податоците се користи Open Mobility Cloud, кој исто така им овозможува на возачите и патниците пристап до целата низа на забавни содржини. Тоа значи дека кога возилото е во таканаречен “Passenger” самоуправувачки начин на работа, патниците можат да гледаат филмови од видео сервисите на Amazon, но и други слични компании.
 
Вграден е и систем за автоматско паркирање, во кој по доаѓањето на работа или хотел од автомобилот излегувате пред влезот, а автомобилот потоа сам заминува да се паркира на соодветното обележано паркинг место.

BMW Серија 5 - 2010
 Цени и нивоа на опрема
 Дополнителна опрема (*. Pdf)
 Краток опис
 Фотогалерија
 Видео
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Технологија 
 
 
 


Одберете нов автомобил