Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ       СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Маркет / Бизнис > Takata ќе биде приморана да плати милијарда долари оштета
 
Spodeli
05 January 2017, 09:17


Takata ќе биде приморана да плати милијарда долари оштета   Takata ќе биде приморана да плати милијарда долари оштета
Takata не ги известила корисниците за неисправни воздушни перничиња во предвидениот рок...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

На компанијата Takata навистина не и цветаат ружи, со оглед на тоа што десетици милиони воздушни перничиња инсталирани во автомобилите ширум светот мораат да бидат заменети.
 
 
Неисправните модели можат да предизвикуваат повредување на личноста во возилото бидејќи парчињата пластика при активација летаат како шрапнели.
 
Покрај овој проблем, Takata сега има и нов, бидејќи е утврдено дека компанијата не ги изввдстила корисниците за техничките недостатоци на нивниот производ во предвидениот рок. Законот наложува дека корисниците треба да бидат информирани во рок од 5 дена.
 
Моментално се ближи договор со регулаторите, според кој Takata треба да исплати оштета во висина од 1 милијарда американски долари.
 
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Маркет / Бизнис 
 
 
 


Одберете нов автомобил