Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ТЕМА        КОЛУМНА        ТЕХНОЛОГИЈА       ИНТЕРВЈУ       ИСТОРИЈАТ        ФОТО НА ДЕНОТ        ИНФО       ПРАШАЊА И ОДГОВОРИ        ВИЕ КАЖАВТЕ
Насловна > Новости > Инфо > Aston Martin и Ferrari добија казна поради преголема емисија на CO2 гасови
 
Spodeli
22 December 2016, 02:43


Aston Martin и Ferrari добија казна поради преголема емисија на CO2 гасови   Aston Martin и Ferrari добија казна поради преголема емисија на CO2 гасови
Вкупната количина на штетни емисии во Европската Унија во 2015 година е намалена за 3% во однос на претходната година...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Европската Унија го форсира намалувањето на емисиите на штетните гасови на CO2 од сообраќајот, така што пред произведувачите на возила поставува се повеќе барања.
 
 
Според извештаите на организацијата EEA, во 2015 година новите автомобили во Европската Унија емитирале во просек 119,5 грама CO2 на еден километар, што претставува намалување од 3,1% во однос на претходната година, а претставува и намалување од 8% во однос на целната граница од 130 грама на еден километар.
 
Исто така, за 2020/2021 година, таа граница е поставена на 95 грама на еден километар. Сепак, не сите произведувачи се заслужни за тоа, најмногу одстапуваат Ferrari и Aston Martin, кој поради тоа ќе бидат казнети со вкупна казна од половина милион евра.
 
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Инфо 
 
 
 


Одберете нов автомобил