Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ТЕМА        КОЛУМНА        ТЕХНОЛОГИЈА       ИНТЕРВЈУ       ИСТОРИЈАТ        ФОТО НА ДЕНОТ        ИНФО       ПРАШАЊА И ОДГОВОРИ        ВИЕ КАЖАВТЕ
Насловна > Новости > Технологија > Apple патентираше систем за избегнување на судари
 
Spodeli
20 December 2016, 21:44


Apple патентираше систем за избегнување на судари   Apple патентираше систем за избегнување на судари
Автомобилот во дел од секундата може да пресмета која е најблиската патека за да ја избегне препреката...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

 
Не е никаква тајна дека apple со години работи на самоуправувачки автомобил, односно според последните информации, на софтвер и хардвер кои ќе можат да им бидат на располагање на останатите произведувачи кои во иднина ќе можат да ги вградуваат во нивните возила.
 
На самиот праг е и новиот патент чија цел е избегнување препреки. Имено, доколку возилото процени дека на планираната траекторија пронајде препрека која ќе му го попречи патот, новиот автоматски софтвер може за дел од секундата да ја пресмета најблиската и најбезбедната патека за да ја заобиколи препреката, а откако ќе ја заобиколи првата препрека, автоматски софтверот бара и останати препреки за да ја примени истата операција и ја гарантира безбедноста на патниците.
 
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Технологија 
 
 
 


Одберете нов автомобил