Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ВОДИЧ ПРИ КУПУВАЊЕ НА АВТОМОБИЛ              КОРИСНИ АВТО - СОВЕТИ        СОВЕТИ ЗА БЕЗБЕДНОСТ        ТОП 5
Насловна > Новости > Совети за безбедност > Возење после малку сон, како и возење во пијана состојба
 
Spodeli
12 December 2016, 13:22


Возење после малку сон, како и возење во пијана состојба  Возење после малку сон, како и возење во пијана состојба
Оптималната количина на сон е седум часа...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

 Истражуивањето кое го спроведе аналитичката куќа ААА покажа дека возењето после малку сон претставува голема опасност. 

Тие претставуваат опасност за сообраќајот, еднаква како и возачите кои возат во пијана состојба. 
 
Имено, интервјуто на 7234 воззачи кои учествувале во 4571 сообраќајна несреќа докажа дека оптималната количина на спиење пред седнувањето позади волан изнесува седум часа. Корисниците кои спијат помеѓу шест и седум часа имаат 1,3 пати поголеми шанси да доживеат сообраќајна несреќа. 
 
Возачите кои спијат помеѓу четири и пет часа тој ризик го зголемуваат за 4,3 пати, а оние кои спијат помалку од четири шанса имаат 11,5 пати поголеми шанси да направат сообраќајна несреќа, речиси еднаква како и со возачите кои возат во пијана состојба. 
 
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Совети за безбедност 
 
 
 


Одберете нов автомобил