Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ       СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Награди > Сопствениците на Dacia, подеднакво задоволни како оние на BMW!
 
Spodeli
23 July 2010, 19:01


Сопствениците на Dacia, подеднакво задоволни како оние на BMW!  Сопствениците на Dacia, подеднакво задоволни како оние на BMW!
Последните истражувања на JD Power во Германија, покажаа дека сопствениците на Dacia, се подеднакво задоволни од својот автомобил како сопствениците на BMW, односно позадоволни од оние на Audi, Mazda, Toyota...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Секако, тоа не значи дека Dacia се подобри автомобили од погоре наведените. Истражувањето се однесува на тоа колку купувачот очекувал и колку добил од тоа очекување – од едно BMW се очекува многу повеќе отколку од една Dacia!

Романската марка го дели второто место со BMW, на последното истражување за задоволство на купувачите. Оваа година, најдобар е Mercedes, додека третото место го делат Mazda и Nissan. Понатаму, четврти е Audi, петти се Suzuki и Volvo, а понатаму следат Mitsubishi, Honda, Toyota… Сите овие марки се над просекот, а понатаму следуваат Volkswagen, Kia, Mini, Hyundai…

Голем пад оваа година имаше Toyota, која падна од четвртото на осмото место, веројатно поради проблемите со педалите за гас. Најголем напредок оваа година пак има токму Dacia, која беше под индустрискиот просек претходната година.

Истражувањето покажа и дека на најголемиот дел, односно на 58% од купувачите, најважни критериуми им се привлечноста, квалитетот и трајноста (нерасипливоста), од каде и ги даваат оценките за задоволство од својот автомобил.

Стари коментари
NE TRESETE GLUPOSTI DACIA LOGAN ZA TIE PARI NE MOZETE NIKADE DA NAJDETE PODOBAR AVTOMOBIL SO MALA POTROSNJA A GOLEMA IZDRZLIVOS JAS LICO GO IMAM I IMAM NAPRAVENO 140000 KM ZA 4 GODINI BEZ NI EDNA POPRAVKA A DOKAZ DEKA SE DOBRI E TOA STO VO GERMANIJA E EDEN OD NAJPRODAVANITE VO NEGOVATA KLASA
Напишан од NOV  пред  околу 107 месеци
NE TRESETE GLUPOSTI DACIA LOGAN ZA TIE PARI NE MOZETE NIKADE DA NAJDETE PODOBAR AVTOMOBIL SO MALA POTROSNJA A GOLEMA IZDRZLIVOS JAS LICO GO IMAM I IMAM NAPRAVENO 140000 KM ZA 4 GODINI BEZ NI EDNA POPRAVKA A DOKAZ DEKA SE DOBRI E TOA STO VO GERMANIJA E EDEN OD NAJPRODAVANITE VO NEGOVATA KLASA
Напишан од NOV  пред  околу 107 месеци
no sega e retkost da vidis takvi vozila po ulicite, mnogu brzo stanaa OLD TAJMERI, a tie sto vozat DACIA mozat samo da se tesat so imeto RENO, da im bide kako utesna nagrada :D:D:D
Напишан од OLD TAJMER  пред  околу 108 месеци
Ne tropajte gluposti ve molam, kako primer : DACIA napravi nekoj bum pred nekolku godini so DACIA NOVA, posle DACIA SOLENZA - toa bese pred nekolku godini, se kupia relativno dosta vozila (sepak denes mnogu slabo da gi vidime na patistata, ili tie sto gi ima se vo ocajna sostojba, a se raboti za nekolku godini) taka da so i da pravi DACIA nema kvalitet i trajnost ama ic za parite koj se nudi), RENO 9 (spring) se pustija serii da se proizveduvaat vo Turcija se iznakupija dosta takvi vozila, no se
Напишан од OLD TAJMER  пред  околу 108 месеци
Ne znam od koi pricini cenata na dodatnata oprema za Dacia Duster e za okolu 30% poskapa otkolku vo Srbija.
Напишан од Mome  пред  околу 109 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 9
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Награди 
 
 
 


Одберете нов автомобил