Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ       СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Маркет / Бизнис > Потврдено: Tesla гради гигафабрика и во Европа
 
Spodeli
15 November 2016, 00:31


Потврдено: Tesla гради гигафабрика и во Европа   Потврдено: Tesla гради гигафабрика и во Европа
Освен батерии, во фабриката ќе се произведуваат и автомобили...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Елон Маск, првиот човек на Tesla Motors, потврди дека и Европа ќе добие гигафабрика, но се уште не е позната нејзината локација.
 
 
Потврдено е дека во фабриката освен батерии, ќе се произведуваат иа вотмобили. Маск додаде дека долгорочно во Европа ќе се изградат уште две или три фабрики за батерии и автомобили.
 
Tesla Motors моментално е фокусирана на моделот Model 3, која на пазарот треба да пристигне до средината на 2017 година. Моментално, Tesla годишно произведува 100.000 автомобили, но планот е таа бројка да се зголеми на 600.000.
 
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Маркет / Бизнис 
 
 
 


Одберете нов автомобил