Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ       СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Маркет / Бизнис > Tesla објави одлични финансиски резултати
 
Spodeli
02 November 2016, 00:42


Tesla објави одлични финансиски резултати   Tesla објави одлични финансиски резултати
Раст од 145% во однос на минатата година...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Паралелно со сите оечкувања на експертите, кои предвидуваа тонење на Tesla, компанијата ги објавија најдобрите резултати во својата историја.
 
 
Имено, само во последниот квартал компанијата забележала приход од 2,3 милијарди долари, од што имаат чиста добивка од 22 милиони.
 
Порастот на приходите претставува раст од 145% во однос на минатата година. Вкупно се продадени 24.821 возило, од што 16.047 Model S и 8,774 примероци на Model X. Најавата за Model 3 вели дека се тече според планот.
 
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Маркет / Бизнис 
 
 
 


Одберете нов автомобил