Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ      СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Новитет > Новите Tesla автомобили ќе имаат напреден самовозачки систем
 
Spodeli
24 October 2016, 01:44


Новите Tesla автомобили ќе имаат напреден самовозачки систем   Новите Tesla автомобили ќе имаат напреден самовозачки систем
Четириесет пати посилен и подобар од претходниот...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

 
Елон Маск објави дека од денес, моделите X,S и 3 на Tesla, ќе се произведуваат со нов, подобрен хардвер кој ќе биде во функција на самовозењето.
 
Шефот на компанијата отиде толку далеку да потврди како новите уреди за совозење ќе бидат многу посигурни во споредба со човековото возење.  
 
Надоградени се 12 ултразвучни сензори, кои сега можат да детектираат препреки на двојно поглема одалеченост од постоечките.
 
За дополнителен преглед на стиуацијата задолжени се осум камери кои покриваат агол 360 степени, инсталиран е нов, посилен радар како и компјутер кое е за 40 пати посилно од претходникот. Сопствениците на старите модели нема да може да го надоградат својот автомобил на овој нов систем.
 
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Новитет 
 
 
 


Одберете нов автомобил