Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ       СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Маркет / Бизнис > Tesla нема да смее да го користи терминот “Автопилот”
 
Spodeli
19 October 2016, 15:44


Tesla нема да смее да го користи терминот “Автопилот”   Tesla нема да смее да го користи терминот “Автопилот”
После забраната во Германија, следи и забрана во САД...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Германскиот регулатор и наложи на компанијата Tesla при рекламирање на своите модели во Германија да не го користи поимот “самовозечки”.
 
 
Изразот може да му даде до знаење на потенцијалниот купувач дека автомобилот може самостојно да вози без присуство или внимание на возачот, што не одговара на вистината.
 
Tesla пак, се брани со фактот дека секогаш на своите потенцијални купувачи им го нагласува фактот дека вниманието на возачот е потребно во секој момент, и дека сличен став веќе со години се користи во воздухопловството (автопилот). Tesla пак е осамена во своето уверување, бидејќи забрана за користење на тој поим и следи и во матичната држава.
 
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Маркет / Бизнис 
 
 
 


Одберете нов автомобил