Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ        НАЈНОВИ МОДЕЛИ        НАЈПОПУЛАРНИ       ТЕСТ       ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ       СПОРЕДБИ       САЕМИ       ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Новости > Идни модели > Добра или лоша идеја : модел на Ford со „ЅТ“ значка и 3 цилиндри
 
Spodeli
06 October 2016, 13:42


Добра или лоша идеја : модел на Ford со „ЅТ“ значка и 3 цилиндри Ford Fiesta ST - 2013 Добра или лоша идеја : модел на Ford со „ЅТ“ значка и 3 цилиндри
Наредната генерација на еден од моделите на Ford со „ST“ значка би можеле да ја видиме со 3 цилиндри...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

 Downsizing - от, секако, продолжува. Доказ за тоа е гласината дека следната генерација на Ford Fiesta ST ќе доаѓа со 1.0-литарски 3-цилиндричен EcoBoost мотор. Официјална потврда за сега се уште не постои, но се чини дека на следната генерација нема да го позајми тековниот 1.6 турбо 4-цилиндричен агрегат.
 
 
Darren Palmer, директор на секторот за мали автомобили и сегментот B во Ford, вели дека тестирања и понатамошен развој на 1.0-литарскиот мотор укажуваат на тоа дека овој агрегат може да се користи за повеќе намени. Palmer вели дека еден ова е еден мотор кој звучи одлично и со помош на турбо полначот може да испорача повеќе од доволно количество на вртежен момент.
 
Тој факт, според Palmer, е добар показател дека можеби овој агрегат ќе го видиме во следната генерација на Fiesta ST. Особено ако со поголем степен на ефикасност се обезбедат еднакви или подобри перформанси од сегашниот 1,6 литрен агрегат кој развива 182 или 200 КС  во верзија ST200. Ford веќе воведе експериментална изведба на 1.0 мотор со 205 КС, па тоа не тера да поверуваме дека тој агрегат навистина би можеле да го видиме во наредната Fiesta ST.

Ford Fiesta ST - 2013
 Цени и нивоа на опрема
 Дополнителна опрема (*. Pdf)
 Фотогалерија
 Видео
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Идни модели 
 
 
 


Одберете нов автомобил