Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ТЕМА        КОЛУМНА        ТЕХНОЛОГИЈА       ИНТЕРВЈУ       ИСТОРИЈАТ        ФОТО НА ДЕНОТ        ИНФО       ПРАШАЊА И ОДГОВОРИ        ВИЕ КАЖАВТЕ
Насловна > Новости > Технологија > Замислете си, личен шофер за 10000 евра
 
Spodeli
05 October 2016, 11:17


Замислете си, личен шофер за 10000 евра Volvo XC90 Замислете си, личен шофер за 10000 евра
Во иднина, Volvo како додатна опрема ќе нуди автопилот...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

 Volvo наскоро ќе им понуди на своите клиенти системи за автономно управување, како дел од дополнителната опрема. Шефот на Volvo Hakan Samuelsson најави дека од 2021 година овие системи треба да бидат достапни за околу десет илјади евра, но за сега не е познато дали уште на почетокот ќе бидат достапни во сите модели или само во оние од повисока класа.
 
 
Исто така, Samuelsson рече дека ќе се работи на системи врз кои нема да има потреба да вршиме надзор, со што патниците ќе можат да се релаксираат, гледајки филм или слично. Се разбира, системот може да се исклучи за прилики кога возилото ја препушта контролата на возачот или кога возачот сака да управува со возилото.
 
Развојот на овој систем, односно проектот „ Drive Me “ се случува веќе некое време. Volvo веќе има направено тестирање во секојдневниот сообраќај во Гетеборг а наскоро ќе се прошири и во Лондон и неколку кинески градови. Системот се состои од камери, LIDAR-и, напредна контролна единица и итн, за чии развиток Volvo соработува со голем број на различни компании, вклучувајќи гo и Uber.


Volvo XC90
 Цени и нивоа на опрема
 Дополнителна опрема (*. Pdf)
 Краток опис
 Фотогалерија
 Видео
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Технологија 
 
 
 


Одберете нов автомобил