Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
 
Насловна > Новости > Електрични автомобили > Совршен електричен автомобил без мана
 
Spodeli
03 October 2016, 12:31


Совршен електричен автомобил без мана  Совршен електричен автомобил без мана
Зад името GLM G4 се наоѓа во една од најинтересните експонати на саемот во Париз...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

 Електрични автомобили се во фокусот на Парискиот автосаем, а најинтересниот доаѓа од Јапонија. Шефот на Green Lord Motors, инаку порашен шеф во SONY, е Nobuyuki Idei. Нивниот G4 беше развиен во соработка со Savage Rivale, малку позната холандската компанија.
 
 
Најголемата разлика е во агрегатот. Наместо 6.2 V8, вграден е електричен погон на кој работеле бивши инжинери на Nissan и Toyota. Резултатот е фасцинантен,  G4 е вистински супер автомобил. 100 км/ч достигнува за неверојатни 3,7 секунди, додека максималната брзина е 250 км/ч. Притоа, има два електрични мотори со максимум од 540 КС и 1.000 Nm кои ќе останат без енергија по дури 400 километри.
 
Цената не е позната, но секако дека биде висока.
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Електрични автомобили 
 
 
 


Одберете нов автомобил