Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
 
Насловна > Новости > Електрични автомобили > Mercedes припрема гама на електрични автомобили
 
Spodeli
07 September 2016, 15:52


Mercedes припрема гама на електрични автомобили Mercedes-Benz 207 Mercedes припрема гама на електрични автомобили
Овој Германски производител планира да лансира 6 до 9 електрични автомобили...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Од инсајдерски извори дознаваме дека Mercedes планира да лансира нови електрилни автомобили со кои сака да се пласира високо на врвот во електро авто индустријата, т.е да стане водечки бренд во оваа гранка на авто индустријата. Првата серија би требало да се појави помеѓу 2018та и 2024та година.

 
Исто така дознаваме дека во понудата на Mercedes треба наскоро да се најде и plug-in хибриден SUV каде покрај конвенционалниот агреат ќе имаме и електро мотор, кој наводно ќе има автономија од околу 50 км. Не е познато дали тоа е всушност моделот GLC F-Cell, чие производство беше потврдено за 2017 година.
 
 
Како и да е, на претстојниот саем за автомобили во Париз, Mercedes ќе претстави нов електричен концепт. Тоа би требало малку да ни ги доближи плановите на Mercedes за електрични автомобили и наводно основање на подбрендови кои ке ја носат ознаката MEQ, а кои ќе ги сочинуваат моделите EQA, EQB, EQS итн...
 
За крај, да напонеме дека дека новите електрични автомобили ќе се темелат на платформата наречена EVA или Electric Vehicle Architecture.  На истата таа ќе се заснова и најавениот концепт кој ќе биде претставен во Париз, кој инаку би требало да му е конкурент на Tesla Model X.


Mercedes-Benz 207
 Дополнителна опрема (*. Pdf)
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Електрични автомобили 
 
 
 


Одберете нов автомобил