Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ        НАЈНОВИ МОДЕЛИ        НАЈПОПУЛАРНИ       ТЕСТ       ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ       СПОРЕДБИ       САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Новости > Премиерa > Ауди најавува нов А8 со виртуелни контроли во кабината
 
Spodeli
07 September 2016, 14:26


Ауди најавува нов А8 со виртуелни контроли во кабината Audi A8 2010 Ауди најавува нов А8 со  виртуелни контроли во кабината
Од Инглштад потврдија дека во следната генерација на А8 ќе бидат изоставени физичките копчиња во кабината...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Оваа следна генерација на А8 се очекува да излезе во втората половина на идната година.
Нејзината внатрешност всушност беше најавена и презентирана во концепт моделот E-tron Quattro, што значи  елиминирање на повеќето физички прекинувачи од внатрешноста на возилото.

 
Имено, како што можете да видите на сликите, популарно наречената „шал табла“, ќе биде осетлива на допир, преку која ќе се управува со повеќето функции на возилото, на пример клима уредот. Таа исто така ќе биде и извор на информации за опкружувањето на автомобилот.
 
Инструмент таблата има голем 14,1 инчи екран, а покрај него, во средишниот дел на централната конзола, има уште два помали. Горниот е наменет за навигацијата и музичкиот систем, а долниот, за контрола на повеќе работи како што се клима уредот или електриката на прозорците.
 
Во иднина, оваа технологија би требало да ја видиме и во пониските класи на Audi. На почетокот би се користеле рамни, додека подоца и екрани со закривеност и сите би имале „повратна информација“ за извршена операција. На пример, вибрирање кога ке биде притиснато некое копче како корисникот не би имал потреба да погледне во екранот, со што не би му се одвлекло вниманието.


Audi A8 2010
 Цени и нивоа на опрема
 Дополнителна опрема (*. Pdf)
 Краток опис
 Фотогалерија
 Видео
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Премиерa 
 
 
 


Одберете нов автомобил