Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
 
Насловна > Новости > Електрични автомобили > Барате втор автомобил за вас и за фамилијата?
 
Spodeli
05 September 2016, 20:18


Барате втор автомобил за вас и за фамилијата? Renault Zoe Z.E. Барате втор автомобил за вас и за фамилијата?
Renault Zoe, електричниот автомобил на Renault можеби е она кое го барате...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

 Научниците дојдоа до заклучок дека луѓето кои имаат електричен автомобил како „резервен“, го користат многу повеќе од традиционалните автомобили со мотори со внатрешно согорување.

 
Ова мало електрично „чудо“ би било во постојана употреба исто како машината за перење садови, на пример. Кога ќе треба да ги однесете децата на тренинг, да отидете до трговскиот центар, Zoe ќе ви овозможи да го направите тоа со насмевка на лицето.

 
Да погледнеме дел од спецификациите:
Мотор: 65kW, 87hp @ 3000-11,300rpm
Трансмисија: Еден степен на пренос 
Забрзување: 13.5sec 0-100km/h
Километри поминати во тестот: 770
Енергија потрошена: 220kW
 
 
Овој електричен автомобил може да го добиеме со две различни батерии, односно батерии различни по големина. Брзина на полнење до 80% на помалата е неверојатни 30 минути, додека кај поголемата тоа е за половина час поспоро.
 
Овој мал електичен автомобил не е ефтин, но неговите сопственици често поминуваат повеќе во споребда со оние кои имаат мал градски автомобил со дизел или бензински мотор.

Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Електрични автомобили 
 
 
 


Одберете нов автомобил