Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ       СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Занимливости > Тактизирањето со потрошувачката се помалку ќе се практикува
 
Spodeli
05 September 2016, 10:54


Тактизирањето со потрошувачката се помалку ќе се практикува Alfa Romeo Mi.To Тактизирањето со потрошувачката се помалку ќе се практикува
Потрошувачка секогаш била тема на разговор, па да видиме колку декларираното е исто со тоа што го тврдат производителите...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

 Британска компанија која се занимава со мерење на потрошувачката на автомобилите, прикачува мала мобилна лабараторија која ја мери потрошувачката во реално време. Таа лабраторија е ектремно прецизна. Работи на принцип на анализирање на повеќе видови на издувни гасови. Тестот е правен на симулирајки услови во какви би се нашол еден просечен возач. Брзината и стилот на возење се исто така онакви какви би биле во реален живот, а не услови во кои тестираат производителите.
 
Како што напоменавме, резултатите се далеку полоши од оние декларираните. Разликата е толкава бидејки во фабрика, тестовите се прават со напумпани гуми повеќе од нормално, специјални масла, одстранети ретровизори, како и други слични манупулации.
Забрзувањето е далеку по споро од едно нормално забрзување. А и со брзината не е ништо поразлично.
 
Според тестовите, некои автомобили потрошувачка имаат и до два пати поголема од декларираната. Агрегати со мала зафатнина, како фордовиот ECO – Boost, Twin Air на Alfa и слични, се оние каде највеќе се лажира потрошувачката.

 

 
Од другата страна пак, кај Aston V8 Vantage и Nissan 370Z, цифрите се дури и повисоки од она што се покажа кај тестот. Истото е и кај Mazda MX-5, Toyota GT86, Jaguar XK, Porsche Cayman и 911.

Alfa Romeo Mi.To
 Цени и нивоа на опрема
 Дополнителна опрема (*. Pdf)
 Краток опис
 Фотогалерија
 Видео
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Занимливости 
 
 
 


Одберете нов автомобил