Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ       СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Тјунинг > Овој Nissan GT-R со своите 2438 КС покажува дека тјунингот нема граници!
 
Spodeli
22 July 2016, 17:57


Овој Nissan GT-R со своите 2438 КС покажува дека тјунингот нема граници! Nissan GT-R Овој Nissan GT-R со своите 2438 КС покажува дека тјунингот нема граници!
400 метри поминува за само 7,38 секунди со излезна брзина од 314 км/ч, со што на Bugatti Veyron му бега за 3 секунди!...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Иако е направен само за драг-трки, овој Nissan GT-R е толку импресивен што би било штета да не го спомнеме. За создавање на овој ѕвер кој поминува 400 метри за само 7,38 секунди, заслужна е компанијата „T1 Race Development“.  Со излезна брзина од 314 км/ч на 400 метри и 378 км/ч на 600 метри 
 
Само за споредба Bugatti Veyron кој со цена која надминува 1 милион евра чини многукратно повеќе од овој Nissan GT-R, на 400 метри има излезна брзина од 224 км/ч а растојанието го поминува за 10.175 секунди што е за скоро 3 секунди побавно.
 
Инаку, освен што има мотор со 2438 КС, овој автомобил е опремен со специјална суспензија која „работи“ максимално за да не дојде до превртување при екстравагантното забрзување. Исто така има промени и во трансмисијата, бидејќи стандардната трансмисија не може да издржи пренос на толкава сила. 
 
Задните гуми му се специјализирани за ваков вид на трки, а самото нивно име - „Drag radials“ го сугерира тоа. На задниот дел од автомобилот е монтиран падобран кој се отвара при кочење бидејќи дури и на најдобрите кочници им треба многу време за да закочат при овие енормни брзини.

Nissan GT-R
 Фотогалерија
 Видео
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Тјунинг 
 
 
 


Одберете нов автомобил