Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ВОДИЧ ПРИ КУПУВАЊЕ НА АВТОМОБИЛ              КОРИСНИ АВТО - СОВЕТИ        СОВЕТИ ЗА БЕЗБЕДНОСТ        ТОП 5
Насловна > Новости > Корисни Авто-Совети > Ова е најголемата грешка која ја прават повеќето возачи
 
Spodeli
21 July 2016, 14:46


Ова е најголемата грешка која ја прават повеќето возачи  Ова е најголемата грешка која ја прават повеќето возачи
Инструкторот за спортско возење, Andy Lee, ќе ви даде совет како да го подобрите начинот на возење...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Може ли еден IMSA и Pirelli World Challenge експерт за тркачко возење да направи профеционален возач од еден аматер во однос на возење? Тоа е всушност мисијата на Andy Lee кој го запознава боениот пилот Billy Knight со светот на спорсткото возење. 
 
Тие имаат на располагање брз, „мускулест“ автомобил - Dodge Challenger, а обуката се одвива на полигонот на школата за спорстско возење „Bondurant“. Според Andy, се започнува од вашето позиционирање, односно седечката положба. Тој вели дека седиштето не треба да биде навалено назад премногу, а рацете треба да ви бидат превиткани под 90 степени кај лактите кога воланот е во „нулта“ позиција, т.е. кога тркалата се поставени право.
 
Со таквата поставеност имате подобра прегледност за работите околу вас, а подобро и пореално го чуствовате самото возило и контактот со асфалтот.
 
Погледнете го видеото и заклучете дали сте еден/на од големата група нза „лежерни“ возачи или од оние малкумина кои возат правилно позиционирани...

Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Корисни Авто-Совети 
 
 
 


Одберете нов автомобил