Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ       СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Маркет / Бизнис > Mitsubishi губи 1,4 милијарди долари заради лажирање на потрошувачката
 
Spodeli
23 June 2016, 11:55


Mitsubishi губи 1,4 милијарди долари заради лажирање на потрошувачката  Mitsubishi губи 1,4 милијарди долари заради лажирање на потрошувачката
На 25 - годишницата, први трагови за лажирање на потрошувачката....
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Mitsubishi има големи проблеми поради скандалот кој откри дека компанијата со години ги лажира податоците околу потрошувачката на своите модели. Заради тоа, јапонскиот производител на автомобили, во следната финансиска година очекува минус од 1,4 милијарди долари, првенствено поради пад на продажбата. 
 
 
На глобално ниво падот на продажбата најверојатно ќе изнесува 8 проценти, што значи дека компанијата ќе продаде околу 962,000 возила, а најголем пад се очекува во матичната Јапониа, каде продажбата ќе падне за дури 40 отсто(60,000 возила).
 
Како што покажува истрагата, првите „корекции“ на резултатите за потрошувачката на гориво, почнале уште во далечната 1991-ва година. 
 
Стари коментари
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Маркет / Бизнис 
 
 
 


Одберете нов автомобил